התחברות
 
 

על המפוחית

 

מפוחית - עולם שלם של צלילים ומנגינות בכף היד 

 

על המפוחית

המפוחית שייכת למשפחת כלי הנשיפה, הפקת הצליל נעשית ע"י נשיפה ושאיפה לתוך נקבים והרעדת לשוניות מתכת קטנות. כלי זה הוא היחיד בעולם המנגן גם בנשיפה וגם בשאיפה של אוויר וזה מאפשר לו לנגן 3 עד 4 אוקטבות בכלי שכל אורכו סנטימטרים בודדים.

 המפוחית היא כלי נגינה קל ונוח לכל נגן מתחיל הרוצה להיכנס לעולם המוזיקה, ויחד עם זאת היא כלי קשה ואתגרי למי שרוצה להשקיע ולהתקדם לתחומים וסגנונות רבים במוזיקה. 

 

סגנונות הנגינה
מפוחית הפה היא כלי נגינה מהקטנים בעולם אך יחד עם זה כלי נגינה שלם ורב גווני ביותר. כלי מיניאטורי זה יכול לנגן כמעט בכל סגנון נגינה מהבלוז, הקאנטרי (שירי עם אמריקאים), הבלו גראס הוירטואוזי, הרוק דרך הג'אז ועולם המוסיקה הקלאסית.
 המפוחית היא כלי מלודי כלומר מנגנת מנגינות וצלילים בודדים, יחד עם זאת מסוגלת המפוחית לנגן הרמוניה כלומר אקורדים ללווי וכמובן גם לשלב את שניהם יחד.

 

יכולות הנגינה 
 נגן המפוחית יכול לשלוט בצליל יותר מרוב כלי הנשיפה, הוא יכול להרעיד את הצליל בעזרת הידיים והפה, לשנות את הדינאמיות שלו ע"י שינוי עוצמת הנשיפה, הוא יכול לשנות את גוון הצליל בעזרת חלל הפה והידיים ואפילו לכופף את הצליל מטה כמו קלרינט או סקסופון. ואפילו להכניס אפקטים שונים כמו טרמולו (הרעדת הצליל בעזרת הלשון) טרילים שונים, ועוד ועוד.. 
כל זאת מאפשר לו להיות כלי עשיר ומעניין לכל אוהב מוזיקה שרוצה לנגן במגוון רחב של סגנונות ובצליל עדין ומרגש במיוחד, וכאן  נזכיר את היכולת ולקחת את הכלי הקטן הזה בכיס לכל טיול ומסע ולנגן בכל מקום שנרצה.

 


 

 

 

 

סוגי מפוחיות


כללית:

סוג המפוחית או המותג נבחר בדרך כלל על-פי יכולת הנגן, גמישות הלשוניות, הצליל של הכלי והמחיר. ככל שמחיר המפוחית גבוה יותר כך המפוחית איכותית יותר, קלה להפקת צליל והאוויר לא בורח ודולף  המפוחית פחות נסתמת מרוק ולא יוצאת מכוון, הלשוניות והשסטומים מחזיקים לאורך זמן.  נגנים מנוסים יותר יכולים להפיק מנגינות וצלילים איכותיים גם ממפוחיות פשוטות לכאורה אך רוב הנגנים המקצועיים בדרך כלל פותחים את המפוחית אחרי קניית ומשיפים ומתאימים את הכלי לצרכיהם וסגנון הנגינה.

ניתן לומר שמפוחית הפה קיימת במגוון עצום של וריאציות ואולי הגדול ביותר מכל הכלים או משפחות הכלים בעולם, לדוגמה: 
מפוחיות בלוז(דיאטוניות) בכל סולם מזורי ומינורי שקיים.
מפוחיות כרומטיות מ-8 נקבים ועד 16 כלומר עד 4 אוקטבות.
מפוחיות  טרמולו - בעלות שורה כפולה של נקבים.
מפוחיות לווי לנגינת אקורדים.
מפוחיות בס - לנגינת צליל נמוך ללווי.
מפוחיות לווי - המשלבות בס ואקורדים.
מפוחיות צינוריות.
מפוחות מיני - בעלות 4 נקבים המסוגלות לנגן אוקטבה אחת.
מפוחיות מיוחדות לכיפוף צלילים.
ועוד...

 מפוחית דיאטונית
המפוחית הדיאטונית נמצאת בסולם שנקבע בעת הייצור, המפוחית הדיאטונית היא המפוחית הבסיסית ביותר נקראת גם בלוז. מפוחית דיאטונית זו בעצם הגדרה לכל מפוחית שעוצבה לנגינה בסולם אחד בלבד. המושג "מפוחית דיאטונית" יכולה להתכוון למפוחית הטרמולו או למפוחית הבלוז (תלוי באיזה איזור בעולם). בדרך כלל מנעד של שלוש אוקטבות, מופיעה גם בדגמים מינורים.
אם הנגן רוצה להחליף סולם עליו להחליף מפוחית על-פי הסולם.

מפוחית טרמולו
מה שמייחד את מפוחית הטרמולו הוא זה שיש לה שתי לשוניות (נקבים) בשביל תו אחד, המנגנים יחד בו זמנית, אחד גבוה במעט והשני נמוך במעט, מה שיוצר מעיין רעידת הצליל אפקט הנקרא טרמולו -רעידה. 


מפוחית הבלוז
מפוחית הבלוז היא בעצם מפוחית דיאטונית שעוצבה במיוחד לסגנון ה"כיפוף צליל", טכניקת נגינה המאפשרת לנגן לכופף את התו לטון נמוך יותר (למשל מ-רה ל-רה במול) ולכן הכיפוף במפוחית בלוז הרבה יותר קל. במפוחית הבלוז התווים לא מסודרים כרגיל, ישנן שלוש אוקטבות, נמוכה, אמצעית וגבוה. האוקטבה הנמוכה משונה מעט לצורך לווי באקורדים. האוקטבה האמצעים מלאה, ובגבוה חסר צליל ה-7.


מפוחית כרומטית
במפוחית הכרומטית בדרך כלל יש כפתור בצד המפוחית שמפעיל מחיצה שמכסה את החורים הרגילים ומגלה חורים חדשים, אחד לכל חור רגיל. חורים אלו בעצם שייכים ללוחית לשוניות אחרת אשר מקבילה ללוחית המקורית  לחיצה על הכפתור תמיד מעלה את הצליל בחצי טון (איפה שהיה החור שמוביל ללשוניות שמשמיעה דו, עכשיו נמצא חור שמוביל ללשונית שמשמיעה דו #). בגלל אפשרות זו, ניתן לנגן כל סגנון שהוא עם מפוחית זו.
כלומר להגיע לכל הסולמות, נגן המפוחית לא כבול לסולם אחד ויכול לנגן בכמה סולמות. מה שחוסך הרבה סרבול.


מפוחית אקורדים

במפוחית האקורדים ישנם כארבעים ושמונה אקורדים מסוגים שונים: מז'ור, מינור, מוגדל ומוקטן ספטאקורדים ועוד. המפוחית בנויה נגינה בהרכב מפוחיות. ה"אקורד" מתקבל מקבץ של ארבעה חורים, כל מקבץ משמיע אקורד שונה בנשיפה ובשאיפה. בצורה אופיינית לכל חור יש שתי לשוניות בשביל כל תו, מכוונים לאוקטבה אחת.
בדגמים זולים יותר ישנה רק לשונית אחת לחור -לתו
  והאקורדים נשמעים חלשים יותר אך יש גם נקבי בס
המשומשות בתזמורות ועוצבו כדי לשרת גם כמפוחית בס ומפוחית אקורדים.


מפוחית בס
בנויה משתי שורות נקבים מקבילים המוציאים צליל הנשיפה בלבד.
צליליה נמוכים ביותר ומשמשים ללווי בהרכב מפוחית.


מפוחית צ'נג גונג
מפוחית הצ'נג גונג (על שמו של
הממציא, "צ'נגונג" שאומר "הצלחה" בסינית מודרנית) היא חידוש שנעשה לא מזמן. יש לה שני חלקים: הגוף המרכזי, ופיה זזה. הגוף הוא מפוחית דיאטונית בעלת 24 חורים שמתחילה מ-בי2 ל-די6 (מכסה 3 אוקטבות). הפיה בעלת 11 החורים זזה לצד הקדמה של המפוחית מה שנותן מבחר אקורדים וטונים רבים. הצ'נג גונג עדיין יכולה לנגן מנגינות-טון-יחיד ועצירות כפולות של מרחק של שלושה אוקטבות דיאטוניות, ועדיין שומרת על פרופיל נמוך יחסית, לא גדול בהרבה מזה של כרומטית בעלת 12 חורים.  נשיפה ושאיפה מפיקים את אותו התו ולא כמו מפוחיות שיגרתיות.


 


מפוחית מיני
מפוחית קטנה ביותר המשמשת תליון או מחזיק מפתחות.
בנויה מ 4 נקבים ומסוגלת לנגן אוקטבה שלמה אחת.


ניקוי מפוחית דיאטונית 


Powered by Artvision | Truppo Websites