שימוש רפואי במפוחית

המפוחית התגלת ככלי בעל השפעות רפואיות בעיקר לאנשים הסובלים מבעיות נשימה, כמו כן המפוחית היא אולי הכלי היחידי שאנשים מוגבלים ונכים יכולים ללמוד לנגן עליו.

שימוש במפוחית (לצורך נגינה) דורש נשיפה ושאיפה של אוויר נגד התנגדות מסויימת מצד הלשוניות. פעולה זו עוזרת לפתח סרעפת חזקה ונשימה עמוקה בשימוש הווליום המקסימלי של הריאות. מומחה בריאות הצהיר כי נגינה במפוחית מדמה את סוג התרגול שנותנים למטופלי סי או פי די. ללמוד לנגן בכלי מוסיקלי לפעמים בונה מוטיבציה בנוסף לתרגול השימוש בכלי. מספר רב של תוכניות שיקום לאנשים הלוקים במחלת ריאות משלבות את המפוחית בתוכנית השיקום שלהן.

יתרון נוסף של כלי זה הוא קלות ההחזקה והוצאת הצליל. בניגוד לכל כלי הנשיפה האחרים המפוחית אינה דורשת שימוש באצבעות וקארדינציה מסובכת לנגינה או סיבוך באחיזה כך שהיא מתאימה לאנשים נכים בגופם, ניתן להעזר במתקן החזקת המפוחית ללא ידיים (רסן מפוחית המקובל אצל נגני גיטרה ומפוחית-ראה תמונה למטה) אשר מאפשרת לאנשים פגועים או מוגבלים בגפיים לנגן ולממש את הפוטנציאל המוסיקלי שלהם למרות היותם מוגבלים בתנועה ובקוארדינציה של הגפיים.


מנסיון אישי
כמורה לתלמיד היושב בכיסא גלגלים ומשותק בפלג גופו התחתון (מהצוואר מטה) אוכל להעיד  כי הנגינה במפוחית חיזקה אצלו את השליטה במערכת הנשימה וחיזקה את הראות כך שהנאת הנגינה והשליטה במפוחית לוותה בעזרה שיקומית לתלמידי הפגוע.


מתקן להחזקת מפוחית ונגינה ללא עזרת ידייםPowered by Artvision | Truppo Websites